Basen w ogrodzie - etapy budowy basenu i ważne informacje

Basen w ogrodzie - etapy budowy basenu i ważne informacje

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

Posiadanie prywatnego basenu przydomowego to pewnego rodzaju luksus. Mimo to coraz więcej osób może sobie na niego pozwolić. Budowa takiego basenu w ogrodzie to dość duże przedsięwzięcie i należy wziąć pod uwagę istotne aspekty już na etapie projektu. Jak umiejscowić swój basen oraz z jakimi etapami budowy trzeba będzie się zmierzyć? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Projektowanie basenu - Jak zrobić to dobrze?

Pierwszą czynnością, o którą winniśmy zadbać, jest wytypowanie odpowiedniego projektu. Jeżeli mamy tego typu umiejętności, możemy go sami narysować, odnaleźć gotowy w Internecie, albo kupić w biurze projektowym. Jeżeli nie chcemy zatonąć w kosztach i strzępić nerwów, to musimy zadbać o skuteczny system nalewania oraz odprowadzania wody.

Zastanówmy się w tym miejscu, ile osób będzie z niego korzystało oraz w jakim celu basen będzie wykorzystywany (pływanie, skoki, nurkowanie). To ułatwi nam zastanowienie się nad rozmiarami zbiornika oraz jego położeniem. Pamiętać trzeba, że baseny ponad 50 metrów kwadratowych należy zgłosić i zdobyć pozwolenie na budowę, albowiem gdy tego nie uczynimy, prawdopodobne jest, że znajdziemy w skrzynce pismo o nakazie rozbiórki.

Wybór miejsca, w którym będzie basen

W tym miejscu powinno się powiedzieć o tym, że jeśli basen ogrodowy będzie konstruowany podczas budowy domu oraz ogrodu, możemy oszczędzić sporo pieniędzy na pracach powiązanych z wykopami. W szczególności poszukujmy miejsca nasłonecznionego, aby ustrzec się konieczności podgrzewania wody jak również lokalizacji z dala od roślinności takiej jak drzewa oraz krzewy. Pozwoli nam to ochronić wodę w basenie przed zanieczyszczeniami w postaci liści i gałązek.

Następną rzeczą, którą winniśmy zrobić na naszym terenie, jest ocena poziomu wód gruntowych. Dzięki temu zdołamy uniknąć zniszczenia naszej konstrukcji, kiedy parcie gruntu powiększy się w trakcie zimy.

Właściwym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest zainwestowanie we własną studnię, która zagwarantuje niekończący się dostęp do bieżącej wody i najlepiej, gdyby znajdowała się jak najbliżej naszego basenu.

Wykonanie prac budowlanych pod budowę basenu

Pierwszy etap prac związanych z budową basenu to wykonanie wykopu pod nieckę oraz przygotowanie dojścia do instalacji hydraulicznych. Przyda się tutaj koparka, którą dysponują zazwyczaj firmy budowlane. Na tym etapie wynajęcie robotników może być niezbędne. 

Następny etap to podłączenie instalacji hydraulicznych oraz wykończenie niecki basenowej. Specjaliści używają do tego odpowiednich mieszanek betonowych, styropianu, a na koniec układają w basenie kafelki.

Na sam koniec następuje dostarczenie wody, systemów hydraulicznych oraz urządzeń podgrzewających wodę, jeśli się na takie zdecydujemy. Pamiętajmy także o wykończeniu obejścia basenu, najlepiej materiałem antypoślizgowym.

Autor artykułu
Aleksander Maciejewski
Oceń artykuł
Tagi artykułu
basen w ogrodzie baseny basen ogrodowy budowa basenu
Komentarze artykułu
1
Ignacy Wójcik

Basen w ogrodzie. To chyba moje największe marzenie.

0 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii