Które obowiązki należą do wulkanizatora?

Które obowiązki należą do wulkanizatora?

Data dodania:
Kategoria: Motoryzacja
Ocena
0.00

Z pracą wulkanizatora kojarzy nam się wymiana opon w samochodzie na wiosnę i zimę, czyli dwa razy w roku. Co z pozostałymi miesiącami? Czy wtedy wulkanizator pozostaje bez pracy? Otóż nie! Jego podstawowym obowiązkiem jest serwisowanie opon, czyli doprowadzenie ich do pełnej użyteczności. Jego zadania to między innymi konserwacja bieżników opon czy znajdowanie i łatanie dziur w oponach z pomocą łat. Poznaj więcej obowiązków wulkanizatora poniżej!

Wulkanizator – charakterystyka!

Zawód wulkanizatora można określić jako specjalistę od reperacji opon w pojazdach. Profesja ta jest fachem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia szkoły o konkretnym kierunku. Sympatycy tego fachu uczą się pracy na przykład przez kursy. Pośród reprezentantów największą grupę stanowią jednak  wychowankowie szkół samochodowych.

Do rozpoczęcia pracy, prócz dokumentów potwierdzających ukończenie szkolenia, kandydat mieć powinien również siłę i wytrzymałość fizyczną oraz zdolności manualne. Opony nie są lekkie. Zdejmowanie i zakładanie kół przez całą zmianę w pracy może być zbyt ciężkie dla wielu osób.

Czym dokładnie zajmuje się wulkanizator w pracy?

Miejscem usług wulkanizatorów są warsztaty samochodowe, serwisy wulkanizacyjne i stacje obsługi pojazdów. W miejscach tych na wulkanizatorów czekać może wiele zadań. Na ogół klienci zgłaszają się do nich przy okazji cyklicznej wymiany ogumienia w swoich pojazdach. Innym, często też wykonywanym zajęciem jest odnajdywanie i klejenie dziur w oponach. Do zadań należą dodatkowo konserwacja bieżników opon i ich wymiana.

Do wykrywania i usuwania mikropęknięć w gumie wulkanizatorzy stosują wachlarz metod. Wśród nich wyróżnić można obróbkę mechaniczną w formie szlifowania, wykorzystywanie chemii i zastosowanie sprężonego powietrza. Wulkanizatorzy sprawują opiekę także nad felgami w pojazdach swoich klientów. Reperują uszkodzenia powstałe w czasie użytkowania. Konserwują koła, czyli opony, jak i felgi. Prostują te pokrzywione z odkształceniami. Zajmują się również ich odnową oraz malowaniem.

Do zrealizowania tych wszystkich zadań wulkanizatorzy muszą posługiwać się specjalistycznym sprzętem. Zaliczają się do niego: podnośniki samochodowe, różnego typu narzędzia pneumatyczne, kompresory z agregatem czy też wyważarki do kół.

Zawód wulkanizator – sprawdź, czy się opłaci?

Wulkanizator będzie potrzebnym zawodem, dopóki posiadamy samochody. Największe zarobki uzyskuje podczas sezonowych wymian opon w samochodach. W innych miesiącach zarabia poprzez przechowywanie kół klientów, serwisowanie pojazdów oraz naprawę opon i felg. Wspaniałym pomysłem może być otwarcie zakładu wulkanizacyjnego w miejscowości, gdzie takich usług nie ma. Ludzie bardzo często są zmuszeni dojeżdżać daleko!

Autor artykułu
Konrad Jabłoński
Oceń artykuł
Tagi artykułu
wulkanizacja wulkanizator opony felgi
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Które obowiązki należą do wulkanizatora?
  • Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Artykuły z tej kategorii