Czy szkoła przyszłości to szkoła w Minecrafcie?

Czy szkoła przyszłości to szkoła w Minecrafcie?

Data dodania:
Kategoria: Edukacja i nauka
Ocena
5.00

Minecraft Eduaction to bardzo skuteczna pomoc dydaktyczna – platforma, dająca możliwość przekazywania wiedzy w świecie gry uwielbianej przez dzieci i nastolatków. Drzemiący w niej potencjał zdaje się również w ostatnim czasie zauważać Ministerstwo Edukacji, które niedawno na swojej stronie ogłosiło, że rozpoczyna program szkoleń dla nauczycieli z obsługi edukacyjnej wersji Minecrafta. Czy to oznacza, że niedługo nasze dzieci będą uczyły się w wirtualnej klasie? Czy rodzice będą musieli zapłacić za dostęp do edukacyjnej wersji Minecrafta?

MEN chwali Minecraft Education

Śledząc kolejne wpisy na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki nie sposób nie odnieść wrażenia, że przedstawiciele tej rządowej instytucji patrzą na Minecraft Education bardzo przychylnym okiem. Często pojawiają się treści chwalące kodowanie w Minecraft, a także ogólne wykorzystanie tej gry jako pomocy dydaktycznej. W ostatnich tygodniach mieliśmy jednak do czynienia z prawdziwym przełomem – w październiku ruszyły szkolenia dla nauczycieli z obsługi Minecrafta. Czy to oznacza, że Minecraft już niedługo na dobre zagości w naszych szkołach? Wiele wskazuje na to, że tak i to pomimo tego, że na razie nikt nie podał konkretnej daty. Z informacji publikowanych przez MEN już obecnie można wyczytać, że Minecraft Education będzie za darmo udostępniony dla wszystkich uczniów szkół podstawowych.

Szkoła przyszłości – szkoła w Minecrafcie

Czy w takim razie szkoła przyszłości to szkoła w Minecrafcie? Czy to właśnie w świecie tej gry nasze dzieci będą uczyć się takich przedmiotów jak matematyka czy angielski? Gdynia to miasto, w którym mieści się placówka edukacyjna już obecnie czerpiąca garściami z możliwości, jakie daje nauka w Minecrafcie. Zanim jednak o niej opowiemy, to dodamy, że najprawdopodobniej do stuprocentowego zminecraftowienia szkół publicznych nigdy nie dojdzie – MEN raczej nie pozwoli na to, aby zajęcia w szkołach były prowadzone w oparciu o jedną (w dodatku komercyjną) pomoc dydaktyczną. Dlatego Minecraft Education nawet jeżeli pojawi się w publicznych szkołach, to zajęcia z nim będą jedynie uzupełnieniem lekcji w tradycyjnej formie.

Wiedza wykopana wraz z każdym blokiem

Spójrzmy na miejsca, w których Minecraft już obecnie jest stosowany jako pomoc dydaktyczna – pierwszą w Polsce certyfikowaną placówką opierająca metodykę nauczania na tej platformie jest Kopalnia Nauki i Wiedzy. Na czym polega nauczanie w tej popularnej grze? Minecraft w dużej mierze polega na kreowaniu – gracz wydobywa bloki, z których tworzy otaczającą go wirtualną rzeczywistość. W największym uproszczeniu, w Minecraft Education to kreowanie jest możliwe dzięki rozwiązywaniu zadań – dzieci więc biorą udział w lekcjach zaangażowaniem równym temu, z którym grają w standardową wersję gry. A efekty? Cóż nauka poprzez zabawę zawsze była jedną z najbardziej efektywnych metod nauczania – w Kopalni Nauki i Wiedzy spotkamy się z tą samą formą nauczania, ale przeniesioną do realiów XXI wieku.

Dzieci uwielbiają grać w gry komputerowe – to fakt, z którym nie sposób się nie zgodzić. Może więc, zamiast z tym walczyć, warto spojrzeć na to jak na szansę do przekazania wiedzy w innej formie? Taka myśl zrodziła się w głowie pracowników Microsoftu, który to jest z kolei odpowiedzialny za wydanie Minecraft Education. 

Na koniec wróćmy jeszcze do Kopalni – miejsce to jest przesiąknięte klimatem Minecrafta, ponieważ jest to instytucja prywatna, a z tego względu może sobie pozwolić na większą dowolność w zakresie doboru pomocy dydaktycznych. I fakt, choć również i tu wykorzystywane są podręczniki, zeszyty oraz różne inne narzędzia edukacyjne to jednak główny nacisk jest tu kładziony na zajęcia w Minecrafcie. Wystrój tego miejsca wprost nawiązuje do klimatu tejże gry, a uczniowie po zajęciach mogą spędzać czas w klubie Minecrafta lub zorganizować swoje wyjątkowe urodziny. Placówka ta w świadomości dzieci kojarzona jest jako miejsce, w którym można nauczyć się wielu ciekawych rzeczy poprzez zabawę i miło spędzić czas w towarzystwie rówieśników. Są to okoliczności bardzo sprzyjające przyswajaniu wiedzy!

Autor artykułu
Lucjusz Włodarczyk
Oceń artykuł
Tagi artykułu
E-learning Edukacja Gry w edukacji Innowacje w edukacji Minecraft Ministerstwo Edukacji i Nauki Nowoczesna szkoła Programowanie dla dzieci Szkoła przyszłości Technologia
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii