Czy żywienie niemowląt skupia się tylko na karmieniu piersią?

Czy żywienie niemowląt skupia się tylko na karmieniu piersią?

Data dodania:
Kategoria: Rodzina i dzieci
Ocena
0.00

Powitanie malucha na świecie wiąże się z zadbaniem o jego potrzeby przez rodziców. Niezwykle istotnym elementem jest prawidłowe żywienie, które powoduje niemałe wątpliwości u jego opiekunów. Warto polegać na specjalistycznej wiedzy, która zbierana latami przez lekarzy mówi o tym, co można, a czego nie podawać dziecku. Przykładem zabronionych produktów jest miód oraz grzyby. Wbrew pozorom sól również może okazać się szkodliwa.

Czemu to od samego początku zdrowa dieta jest ważna? 

Dziecko w momencie narodzin, przez pierwszych sześć miesięcy życia potrzebuje jedynie mleka z piersi mamy, chyba że z przeróżnych względów karmienie piersią jest niemożliwe, wtedy dostarczamy dziecku mieszanki z mleka modyfikowanego. Ten pokarm do minięcia pół roku w całości zaspokaja potrzeby potomka na składniki odżywcze. Nie ma podstaw do dokarmiania tak małego dziecka pokarmem stałym przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Wielu rodziców ma obiekcje, czy nie zaproponować dziecku wcześniej „czegoś konkretniejszego”, będąc zdania, że maluch samym mlekiem się nie najada. Jest to jednak myślenie mylne – zbyt wczesne podanie maluchom innego typu jedzenia może spowodować bóle brzuszka czy spowodować odruch wymiotny, krztuszenie się, dławienie. Z upływem czasu będzie rosło zapotrzebowanie dziecka na większe dawki białka, żelazo, witaminy A, D, E bądź cynk, zawarte w powoli wprowadzanych produktach dla dziecka.

Wprowadzanie nowości w diecie malucha

Jest kilka istotnych zasad, jakimi się kierujemy, kiedy zaczynamy wprowadzać pokarmy uzupełniające mleko. Szczególnie przy wprowadzeniu nowego produktu monitorujmy dziecko, jak odpowiada, jak smakuje nową rzecz oraz czy nie występuje po zjedzeniu reakcja alergiczna. Przy tym istotne jest dodatkowo, żeby nie wdrażać kilku produktów za jednym zamachem – w takim przypadku gdy rzeczywiście taka reakcja uczuleniowa wystąpi, nie będziemy mieć pojęcia, jaki produkt spowodował zmiany. Nie przesadzajmy z ilością jedzenia – próbujmy podać dziecku na początek po kilka łyżeczek danej rzeczy. Na początku powinno się zacząć od produktów bogatych w zboża, produktów pełnoziarnistych, kasz, warzyw oraz owoców (najpoprawniej zacząć od warzyw – są trudniejsze do akceptacji przez dziecko, owoce mają słodki smak, jednakowo jak mleko, więc dzieci je prościej zaakceptują). Nie można zrażać się początkowymi niepowodzeniami w karmieniu – maluchy w wielu przypadkach wypluwają od razu nasze propozycje, niemniej jednak nie zawsze wynika to z tego, że im nie smakuje. Jest to po prostu połączone z poznawaniem kolejnych smaków i konsystencji, które były im obce. Skutkiem tego powinno się czasami podać produkt ponownie lub po kilku dniach spróbować jeszcze raz.

Przegląd artykułów zabronionych na początku poszerzania diety

Zrezygnujmy z niektórych rzeczy ze względu na dobro malucha, kierując się aktualną wiedzą naukową, z której wynika, że produktami zabronionymi będą:

  • sól oraz cukier – nie powinno się podawać dzieciom żadnego z wymienionych, jak najdłużej jest to możliwe – solenie posiłków tak małym dzieciom może wywoływać choroby nerek, natomiast stosowanie cukru – próchnicę, otyłość oraz złe nawyki żywieniowe w przyszłości;
  • grzyby
  • miód – nie można serwować dzieciom do ukończenia 12 miesiąca życia, występuje zagrożenie nabycia bakterii Clostridium botulinum;
  • mleko krowie – do ukończenia 12 miesiąca życia;
  • podroby – do ukończenia 3 roku życia.

Czy niewielka ilość soli może naprawdę zaszkodzić dziecku?

Czy podanie choćby najmniejszej ilości soli jest dla dziecka szkodliwe? Zbierana na przestrzeni lat specjalistyczna wiedza kieruje się przede wszystkim dobrem maluchów. Nie warto więc opierać się na radach najbliższych osób, które twierdzą, że za ich czasów składnik ten nie szkodził dzieciom. Na przestrzeni lat wykonano wiele badań i przebadano ludzkie organizmy. Choroby cywilizacyjne, nadwaga, próchnica, czy problemy miażdżycowe występujące w przyszłości to tylko niektóre z chorób, z którymi się zmagamy. To powoduje wzrost ostrożności w stosunku do tego, co podajemy do jedzenia naszym maluchom.

Autor artykułu
Genowefa Jabłońska
Oceń artykuł
Tagi artykułu
żywienie niemowląt karmienie piersią dieta niemowląt
Komentarze artykułu
1
Jolanta Szczepaniak

Ja długo karmiłam piersią, ale warto wprowadzać nowe produkty do diety dziecka tak szybko jak to możliwe.

0 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii