Filmy, od których warto rozpocząć swoją historię z kryminałem

Filmy, od których warto rozpocząć swoją historię z kryminałem

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Bazą filmu kryminalnego jest zagadkowe przestępstwo, zwykle morderstwo. Fabuła osnuta jest wokół poszukiwań rozwiązania zaistniałego problemu. Zazwyczaj utwór kończy się odnalezieniem sprawcy złego czynu, natomiast samo dochodzenie do prawdy jest najbardziej emocjonującym, trzymającym w napięciu elementem dzieła. Mamy tu detektywa, który mozolnie dąży do rozwiązania zagadki, a my przyglądając się jego działaniom, staramy się odgadnąć finał. Współczesna kinematografia kryminalna zmienia spojrzenie na kryminał sensu stricto: rozwikłanie zagadki przestaje być najważniejszym punktem historii, mamy skupić się na motywach sprawcy i innych okolicznościach sprawy.

Motywy przewodnie w filmach kryminalnych

Kryminał pojawił się na początku XX wieku, a za pierwsze dzieło uważany jest film pt. „Historia pewnej zbrodni”, Ferdinanda Zecci. Od samego początku tego gatunku jego kluczowym motywem była tajemnica jakiegoś przestępstwa – zazwyczaj morderstwa. A wraz z rozwojem akcji następne sytuacje miały prowadzić do odnalezienia sprawcy i wyjaśnienia tajemnicy.

Kino kryminału na przestrzeni lat podzieliło się na kilka odmian, pośród których zdołamy wyróżnić:

 • film policyjny
 • film gangsterski
 • film szpiegowski
 • film sensacyjny

Klasycznymi gadżetami stosowanymi w kinie kryminalnym są szybkie samochody, broń, a także narzędzia przestępstwa. W latach 30. szczególnym powodzeniem cieszyły się filmy gangsterskie przedstawiające historię Ala Capone lub innych przestępców z czasów prohibicji. Lata 40. przyniosły duży rozkwit kina noir, czyli filmu czarnego. Charakteryzował się on zatarciem ewidentnego podziału na dobro i zło, a w centrum historii filmu znajdował się bohater kontrowersyjnego detektywa, który intensywnie starał się rozwiązać zagadkę. Lata 60. i 70. przyniosły z kolei filmy o tematyce policyjnej, jak na przykład „Brudny Harry” lub „Serpico”, w których ukazana była postać głównego bohatera jako samotnika, który musi stawić czoła niesprawiedliwości.

W ostatnich latach mamy do czynienia z destrukcją klasycznej formy gatunku kryminału. Morderca najczęściej znany już jest od początku filmu bądź główny wątek przytoczonej historii nie polega na odkrywaniu prawdy, a wyłącznie na odkryciu jej zawiłości.

Jakie tytuły kryminałów są popularne mimo upływu lat?

W ciągu tych wielu dekad powstało sporo filmów kryminalnych. Niektóre bardzo dobre, inne nieco mniej. Poniżej znajdziecie dziesięć tytułów, które stanowią najlepszą reprezentację swojego gatunku.  

Filmy, które wg nas warto obejrzeć to:

 • „Taksówkarz”, reż. Martin Scorsese – film nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, jest jednym z najsłynniejszych filmów w historii kina.
 • „Ojciec chrzestny”, reż. Francis Ford Coppola – nagrodzony trzeba Oscarami, m.in. w kategorii najlepszy film roku.
 • „Siedem”, reż. David Fincher
 • „Joker”, reż. Todd Phillips – za zagranie głównej postaci Joaquin Phoenix otrzymał Oscara.
 • „Leon zawodowiec”, reż. Luc Besson – wielki hit lat 90. i pierwszy film zrealizowany w Hollywood przez znanego francuskiego reżysera.
 • „Chinatown”, reż. Roman Polański – jedno z najsłynniejszych dzieł, które uczyniło Romana Polańskiego gwiazdą Hollywood.
 • „Chłopcy z ferajny”, reż. Martin Scorsese
 • „Imię róży”, reż. Jean-Jacques Annaud
 • „Infiltracja”, reż. Martin Scorsese
 • „Brudny Harry”, reż. Don Siegel
Autor artykułu
Margareta Nowakowska
Oceń artykuł
Tagi artykułu
filmy kryminalne film policyjny film gangsterski film szpiegowski film sensacyjny taksówkarz ojciec chrzestny siedem joker leon zawodowiec chinatown infiltracja brudny harry
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii