Fotografia dronem - kilka wartościowych wskazówek

Fotografia dronem - kilka wartościowych wskazówek

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Fotografowanie dronem może stać się świetną zabawą i przerodzić się w prawdziwe hobby. Wiadomo, początki zawsze są trudne, ale jeżeli zależy Ci na zapoznaniu się z możliwościami jakie daje dron i masz chęci na naukę, ujęcia z powietrza to zdecydowanie inny wymiar fotografii. Nigdzie z ziemi nie uda się uchwycić przepięknych krajobrazów z perspektywy lotu ptaka. Doświadczenie w sterowaniu dronem i oswojenie się z tym urządzeniem, gwarantuje zapierające dech obrazy.

Dobre zdjęcie dronem — jak je zrobić?

W trakcie robienia ujęć z powietrza nie zapominaj o podstawowych zasadach fotografowania. W uchwyceniu odpowiednich kadrów mogą okazać się pomocne linie podziału (grid). Dzięki włączeniu ich poprzez aplikację będziesz mógł znaleźć punkty orientacyjne i szybciej kadrować zdjęcia, które Cię interesują.

Format RAW — Czy sprawdza się w zdjęciach z drona?

Najlepszą opcją do robienia zdjęć będzie wykonanie ich w formacie RAW. Format ten gwarantuje łatwiejszą edycję. W RAW także wydobywanie prześwietlonych czy też zacienionych detali zabawa kolorami oraz ekspozycją jest znacznie łatwiejsza aniżeli w formacie JPEG.

Jaki powinien być odpowiedni czas  naświetlania podczas robienia zdjęć dronem?

Czas naświetlania jest kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem przy robieniu zdjęć z powietrza. Jeśli chcesz wyostrzyć swoje zdjęcia oraz sprawić, ażeby były wyraźniejsze ustaw krótszy czas naświetlania. Natomiast jeśli będziesz chciał uzyskać odwrotny efekt, to znaczy artystycznego rozmycia wykorzystaj dłuższy czas naświetlania oraz wyposaż się w filtry ND.

Bądź na bieżąco z prognozami pogody jeszcze przed startem drona

W trakcie robienia zdjęć zwracaj baczną uwagę na pogodę. Zawsze staraj się sprawdzać prognozy pogody przed planowanym lotem. Jak wiadomo, pogoda potrafi być zaskakująca i nawet z niedużej chmury może spaść intensywny deszcz, który uniemożliwi Ci start dronem, jak również utrzymanie się go w powietrzu przez dłuższy czas. Dlatego zainstaluj sobie aplikację, która pomoże Ci zaplanować lot, jak również kontrolować warunki atmosferyczne.

Światło — Czy ma wpływ na zdęcia dronem?

Z pogodą powiązany jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt – światło. Przebijające się smugi promieni słonecznych mogą spowodować, że nawet najgorszy teren może nabrać bajecznego charakteru. Z tego powodu staraj się planować latanie dronem rano, albo po południu w trakcie tzw. złotej godziny, gdy słońce zbliża się ku zachodowi lub wznosi przy wschodzie.

Jaki wpływ na latanie dronem mają złe warunki pogodowe?

Pamiętaj, że dron to nie zabawka. Zanim użyjesz go po raz pierwszy, dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi i dodatkowo z informacjami, w jakich warunkach nie uruchamiać drona. Jeżeli chodzi o pogodę, latanie dronem nie jest wskazane podczas silnego wiatru, opadów deszczu czy śniegu, gęstej mgły, a także kiedy jest bardzo zimno lub bardzo gorąco. Nie lata się również w terenach zabudowanych, chyba że ma się specjalne uprawnienia. Zadbaj o bezpieczeństwo miejsca startu i lądowania. Pomimo że kontrola drona jest stosunkowo łatwa, zawsze może zdarzyć się coś nieprzewidzianego.

Autor artykułu
Faustyn Zawadzki
Oceń artykuł
Tagi artykułu
fotografia z drona zdjęcia z drona format RAW format JPEG filtry ND
Komentarze artykułu
1
Gustaw Jaworski

Podziwiam osoby, które robią tak fenomenalne foty.

0 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii