Przekonaj się, czym jest horror i jakie są jego losy?

Przekonaj się, czym jest horror i jakie są jego losy?

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Producenci znanych każdemu horrorów próbują od początku powstania kinematografii dostarczyć swoim widzom dużo adrenaliny oraz skrajnych emocji. I oczywiście im się to udaje, szczególnie gdy widzimy, jaką popularność zdobyły horrory! Tematykę, którą można spotkać w tych filmach to bardzo różnorodne zdarzenia, które nie mają nic wspólnego ze znaną nam rzeczywistością. Dominują w nich brutalne sceny, paranormalne zjawiska, które są niewytłumaczalne oraz wszelkie obrazy szaleństwa!

Co przedstawiają horrory?

Horror to jeden z najpopularniejszych rodzajów literackich i filmowych tekstów kultury. Przemawiać za tym mogą nierzadko oferowane przez kina tzw. noce filmowe, w czasie których prezentowane są filmy grozy. Horrory to filmy, które mają za zadanie przedstawić to, co irracjonalne oraz przerażające.

Główny bohater to zło wcielone, które pojawia się w przeróżnych postaciach. Motyw horroru prezentuje tematy jak konfrontacja dobra ze złem, lęk przed chorobą psychiczną bądź zakazaną seksualnością. W tym gatunku możemy dojrzeć cały czas powtarzające się klimaty grozy, takie jak na przykład: zamek na odludziu, kręte schody, lochy bądź podziemia.

Jaka jest historia powstawania horrorów?

Początki horroru można już odszukać w czasach kina niemego, za sprawą reżysera Paula Leni, który nakręcił takie filmy jak „Gabinet figur woskowych” czy „Człowiek, który się śmieje”. Na ukształtowanie się motywu tego gatunku miał także wpływ niemiecki ekspresjonizm filmowy jak przykładowo film „Gabinet doktora Caligari” W latach 30. XX wieku horror był już dość rozpoznawalnym gatunkiem. Powstało w tym czasie dużo filmów o potworach jak przykładowo: „Dracula” T. Browninga bądź „Narzeczona Frankesteina” J. Whale’a. Jednakże szczyt popularności horrorów przypadł na lata 50. oraz 60. W tym czasie powstało wiele kiczowatych i krwawych ekranizacji, w czym prym wiodła brytyjska wytwórnia Hammer.

Lata 70. dostarczyły trochę odejście od klasycznej formy horroru oraz powstania nurtu gore. Fundamentalnym motywem tego gatunku jest destrukcja ciała człowieka, która stanowi alegorię niszczenia świata. Ostatni etap metamorfozy horroru stanowiły filmy, typu „Wywiad z wampirem” bądź „Frankestein”, w których mamy do czynienia z motywem odwrócenia klasycznego światopoglądu – na przykład upiorem okazuje się człowiek.

Jak zmienił się horror na przestrzeni lat?

Aktualnie w horrorach możemy zauważyć tendencję do odchodzenia od faktycznej grozy, która przeważała we filmach w minionych latach. Masowa produkcja filmów sprawiła, że pojawia się coraz mniej filmów, które wywołują lęk i niepokój, który jest realistyczny. Raczej dzisiaj przeważają tematy gore, co znaczy, że powodują one we widzu obrzydzenie, jak i kładą duży nacisk na sceny pełne przemocy. Nie mniej jedno jest pewne, że widzowie uwielbiają mroczne opowieści!

Autor artykułu
Janina Kowalczyk
Oceń artykuł
Tagi artykułu
horror filmy grozy geneza horroru narzeczona frankesteina slashery
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii