Kontrola jamy ustnej i RTG zębów — kiedy warto wykonać?

Kontrola jamy ustnej i RTG zębów — kiedy warto wykonać?

Data dodania:
Ocena
0.00

Ból zęba potrafi bardzo uprzykrzyć życie, szczególnie że często jest on spowodowany poważnym stanem zapalnym. Warto pamiętać, aby w miarę możliwości regularnie odwiedzać gabinet stomatologa. Im wcześniej wykryty zostanie problem z Twoim uzębieniem, tym mniej bólu Cię czeka. Zwlekanie może spowodować, że ból będzie się nasilał, a leczenie stomatologiczne także będzie bolesne.

Dlaczego zalecana jest kontrola u stomatologa raz na pół roku? 

Raz na 6 miesięcy poleca się dokonanie przeglądu jamy ustnej – standardowego oraz najbardziej zasadniczego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swoich zębów. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tego zalecenia, co owocuje w wielu przypadkach istotnymi problemami w leczeniu. Z tej przyczyny tak ważne jest, by pilnować terminów kontroli u dentysty oraz nie oczekiwać na sytuację, kiedy z bólu nie jesteśmy w stanie funkcjonować.

Kontrola co 6 miesięcy pozwoli na wykrycie ewentualnych ubytków, zmian oraz kłopotów na wczesnym etapie, co pozwoli dentyście na szybką reakcję oraz nie odczujemy naszej diagnozy zarówno w obrębie jamy ustnej, jak i również w kieszeni. Kiedy będziemy zwlekać, nasze leczenie może nie zakończyć się na jednej czy dwóch wizytach u dentysty, a co za tym idzie – poniesiemy również większe koszty.

Rutynowy przegląd stomatologiczny – jak przebiega? 

Co zawiera standardowy przegląd w gabinecie stomatologicznym? Z początku konieczna jest rozmowa z pacjentem, dentyście niezbędny jest rzeczowy opis sposobu pielęgnacji zębów, w celu potencjalnej korekty naszych przyzwyczajeń. Jest to właściwy moment, by nadmienić lekarzowi o naszych ewentualnie występujących, nawet od czasu do czasu, bólach oraz dolegliwościach występujących w konkretnych momentach, np. czułość na zimno.

Następnie dentysta bada nasz stan uzębienia, szkliwa, ogląda stan dziąseł, zwraca uwagę czy nie występują afty, pleśniawki w jamie ustnej, ocenia również stan osadzania się kamienia oraz płytki nazębnej. Gdy stomatolog zapozna się już naszymi problemami, może konkretną zmianę w uzębieniu skierować do leczenia.

Jeżeli stan naszej jamy ustnej jest bez zarzutu bądź występują tylko drobne wątpliwości co do stosownej pielęgnacji zębów, dentysta pomoże nam dopasować właściwy rodzaj pasty, szczoteczki do zębów lub typ nici dentystycznej do odpowiedniej higieny. W niektórych przypadkach stomatolog może uznać, że stosownym jest przekazać nasz kłopot do innego specjalisty, np. ortodonty (gdy niezbędne jest założenie aparatu ortodontycznego) lub chirurga zębowego (np. w celu usunięcia kłopotliwego zęba).

Kiedy warto wykonać zdjęcie rentgenowskie zęba?

W problemowych przypadkach potrzebnym jest wykonanie precyzyjnego obrazu – zdjęcia rentgenowskiego, by dokładniej ujrzeć, jak wygląda układ kostny i jak jest umiejscowiony kłopotliwy ząb, bowiem nie wszystkie zmiany będą dostrzegalne w zwykłym badaniu na fotelu dentystycznym. Tego typu badanie, pozwala na ewentualne zlecenie leczenia kanałowego lub leczenia w kierunku konstruowania protezy zębowej.

W przypadku skierowania nas do ortodonty wymagane jest wykonanie zdjęcia całego zgryzu (musi być dostrzegalny górny i dolny łuk zębowy, zatoki szczękowe oraz stawy żuchwowo – skroniowe) – jest to tzw. zdjęcie pantomograficzne. Takie zdjęcie jest również wymagane przy planowanym zabiegu ekstrakcji przez chirurga zębowego. Stomatolog może wykonać standardowe usługi takie jak piaskowanie, polerowanie, odkamienianie, fluoryzację bądź wybielanie zębów.

Profilaktyka stomatologiczna u dzieci i kobiet w ciąży

Szczególnie ważne jest pilnowanie terminów przeglądów jamy ustnej u dzieci i kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o dzieci, pierwsza wizyta kontrolna nie powinna odbyć się później, niż do ukończenia drugiego roku życia dziecka. Tego typu wizyty powinny odbywać się co 3 miesiące, ze względu na zęby mleczne oraz możliwość pojawienia się na nich próchnicy już na wczesnym etapie.

Kobiety planujące ciążę powinny przed jej rozpoczęciem wybrać się na kontrolę oraz wyleczyć wszystkie ubytki. Jeśli jednak tego nie zrobiłaś, z wszelkimi zabiegami powinnaś poczekać do drugiego trymestru. Wiąże się to głównie z tym, że leki i substancje znieczulające nie są wskazane w tym etapie rozwoju płodu. Najlepiej więc odczekać odpowiednią ilość czasu, ponieważ ból podczas zabiegu może być o wiele większy niż standardowo.

Autor artykułu
Hubert Gajewski
Oceń artykuł
Tagi artykułu
kontrola jamy ustnej rtg zęba ortodonta stomatolog chirurg zębowy
Komentarze artykułu
1
Kamila Wieczorek

Ja ostatnio miałam RTG zębów i szczerze, średnio przyjemny zabieg ale szybki.

0 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii