Organizacja spływu - co warto zabrać na spływ kajakowy?

Organizacja spływu - co warto zabrać na spływ kajakowy?

Data dodania:
Kategoria: Sport i rekreacja
Ocena
0.00

Spływy kajakowe to nie tylko sport, ale także świetna zabawa i sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu, które jak wiadomo, służy naszemu zdrowiu, dobremu samopoczuciu i zachowaniu kondycji. Aby niczym się nie martwic podczas spływu, należy uprzednio dokładnie zaplanować przebieg wycieczki oraz listę niezbędnych rzeczy. Poniższe porady będą w tym bardzo pomocne.

Wybór miejsca na spływ kajakowy — rzeka lub jezioro

Polska jest bogata w rzeki odpowiednie do spływów kajakowych. Są rzeki, które wymagają większego doświadczenia i umiejętności, ale są też odpowiednie dla osób zaczynających swoją przygodę ze spływami.

Istnieją rozmaite typy spływów w zależności od rodzaju terenu. Spływ dość płytkim strumykiem powiązane jest z częstą koniecznością przenoszenia kajaku, natomiast spływ głęboką rzeką tego nie wymaga.

Można także znaleźć trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego powinno się w szczególności oprzeć na swoich kwalifikacjach i jeśli brak Ci doświadczenia, lepiej wybrać coś lekkiego oraz krótkiego na początek. Oprócz tego powinno się zwrócić uwagę na dostęp do wypożyczalni sprzętu, aby zmniejszyć koszty przewozu kajaków.

Jakie informacje sprawdzić w firmie organizującej spływ?

  • w szczególności stopień trudności spływu kajakowego;
  • lokalizacja oferowanego spływu kajakowego – najczęściej firmy oferujące spływy działają w danych regionach kraju;
  • ilość instruktorów podczas spływu;
  • co musimy przygotować na wyprawę (są oferty, gdzie firma organizująca zapewnia wszystkie niezbędne rzeczy, ale są także takie gdzie niektóre rzeczy takie, jak na przykład prowiant, trzeba przygotować samemu);
  • jakość oferowanego sprzętu;
  • czy firma oferuje program dla dzieci;
  • dostępność do toalet lub pryszniców na trasie;
  • ulokowanie bagażu – wożony w aucie czy w kajaku;
  • ubezpieczenie NNW.

W jakie przedmioty wyposażyć swój plecak na spływ?

Przygotowanie bagażu przede wszystkim zależy od długości trasy spływu kajakowego. Na jednodniowy wypad dobrze spakować się w worek wodoszczelny na drobny sprzęt elektroniczny oraz ważne dokumenty. Bardzo istotna jest kamizelka ratunkowa!

Warto spakować także zapasowe ubranie, kurtkę przeciwdeszczową i na pewno krem z filtrem SPF chroniący przed słońcem, a oprócz tego nakrycie głowy. Z reguły podczas spływu jesteś nieustannie wystawiony na słońce, łatwo poparzyć wówczas skórę czy dostać udaru słonecznego.

Nad wodą, zwłaszcza wieczorem, niezbędny będzie środek odstraszający komary oraz kleszcze. Insekty w otoczeniu lasu to norma, a ich ukąszenia bywają uciążliwe i nie należą do przyjemnych. Z tego także względu warto umieścić w swoim plecaku także żel łagodzący po ukąszeniach owadów.

Na spływie niezbędny jest także suchy prowiant i odpowiednia ilość wody. Należy pamiętać o tym, że sporty wodne powodują szybki spadek sił, więc warto mieć przy sobie coś słodkiego, na przykład batony energetyczne. 

 

 

Autor artykułu
Michalina Andrzejewska
Oceń artykuł
Tagi artykułu
spływy kajakowe ubezpieczenie nnw krem z filtrem SPF
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii

Brak artykułów