Przydomowa sauna. Jak wybrać idealną saunę i ile to kosztuje?

Przydomowa sauna. Jak wybrać idealną saunę i ile to kosztuje?

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

Sauna domowa lub ogrodowa to świetna inwestycja dla naszego zdrowia, ciała i samopoczucia. Warto pomyśleć o jej zainstalowaniu, jeśli chcesz cieszyć się relaksującymi, ciepłymi kąpielami parowymi podczas chłodnych wieczorów. Nie wiesz jaki rodzaj sauny będzie najlepszy dla Ciebie i jak właściwie zabrać się do instalacji kabiny? Nic nie szkodzi! Podpowiadamy, jaką saunę wybrać i z jakim kosztem trzeba się liczyć.

Jakie jest działanie saun?

Sauny to pomieszczenia gdzie ludzie wystawiają swoje organizmy na działanie wysokich temperatur. Ma to działanie odprężające oraz relaksujące. Zabiegi te oczyszczają organizm z toksyn, pomagają zwiększać wytrzymałość, zmniejszają ból mięśni i poprawiają kondycję skóry. Z uwagi na na zbawienne działanie sauny są niezwykle popularne w obiektach sportowych, ośrodkach SPA i hotelach.

Kąpiele parowe wykonywać można w saunach o rozmaitej konstrukcji. Istnieje parę grup saun różniących się sposobem działania oraz warunkami panującymi we wnętrzu. O możliwości zbudowania sauny powinno się pamiętać na etapie projektowania nowego domu. Można wtedy zaprojektować osobne pomieszczenie albo dużą łazienkę, gdzie zdoła się ona zmieścić.

Sauny — najpopularniejsze ich rodzaje

Popularne typy saun to:

  • Sauna rzymska (parowa) - para dostarczana jest w nich za pomocą parowników. Są one w stanie podnieść wilgotność powietrza do 100%. Temperatura generowana we wnętrzu nie przekracza 65oC.
  • Sauna mokra — jest rodzajem sauny parowej. Para w niej produkowana jest przy użyciu pieca oraz gorących kamieni polewanych wodą. Wilgotność powietrza podnoszona jest do około 40%, a temperatury mieszczą się w przedziale od 65oC do 90oC.
  • Sauna sucha – nazywana także finśką. Wilgotność w niej wynosi około 10%. Osiąga temperaturę w granicach od 85oC do nawet 110oC. Warunki osiągane są taką samą metodą jak w saunach mokrych.
  • Sauna na podczerwień — jest innowacyjnym rozwiązaniem. Osiąga około 60 oC przy wilgotności około 25%. Osiągane jest to przy pomocy urządzeń emitujących fale podczerwone (infrared).

Wybór sauny — na jaki rodzaj postawić?

Nie każde rozwiązanie sprawdzi się w każdym domach. Sucha sauna działa na niesłychanie dużych temperaturach. Mogą one okazać się trudne do zniesienia dla poniektórych ludzi. Rozwiązanie to rekomendowane jest dla osób cierpiących na problemy mięśniowe, walczących z otyłością oraz z reumatyzmem.

Trochę niższa temperatura w saunie mokrej sprzyja przeprowadzaniu zabiegów pomagających na kłopoty skórne. Pomaga również w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Nie są jednakże wskazane dla osób z kłopotami z oddychaniem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są sauny infrared. Korzystać mogą z nich osoby w każdym wieku. Wpływają na oczyszczanie organizmu poprzez pocenie się wywołane podgrzaniem skóry organizmu przez fale podczerwone.

Instalacja sauny — koszty z tym związane

Kiedyś sauna ogrodowa, czy domowa uchodziła za luksus i ekstrawagancję. Dziś coraz więcej osób rozumie jej zbawienne działanie na ciało i zdrowie. Własna sauna wcale nie musi przypominać, ani objętościowo, ani pod względem funkcji tych, które spotykamy zazwyczaj na basenach i w obiektach SPA. Ogrodowa, nieco skromniejsza jej wersja znajduje się w zasięgu większości posiadaczy domów, jest to koszt od 5 do około kilkunastu tys. zł. Do ceny samej kabiny z drewna doliczyć należy dodatkowo piec elektryczny, którego cena wynosi około 1,5 tys. zł. 

Autor artykułu
Aleksander Maciejewski
Oceń artykuł
Tagi artykułu
sauny sauna rzymska sauna mokra sauna sucha sauna fińska sauna infrared
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii