Jak dbać o dywaniki samochodowe by służyły jak najdłużej?

Jak dbać o dywaniki samochodowe by służyły jak najdłużej?

Data dodania:
Kategoria: Motoryzacja
Ocena
0.00

Dywaniki samochodowe to jedne z najbardziej narażonych na zanieczyszczenie akcesoriów wewnątrz auta. Mają styczność z zabrudzonymi butami, są ponadto narażone na wycieranie. Można je podzielić na dwa główne typy — gumowe i welurowe. Jakie są za i przeciw jeśli chodzi o wybór każdego z nich? Czy ma na to wpływ pora roku? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Wybór dywaników samochodowych — najważniejsze kwestie

Obowiązkiem kierowcy jest dobranie właściwego rodzaju dywaników do swojego auta, by dobrze spełniały swoje zadanie przez długi czas. Najważniejszy jest ich rozmiar.

Przesadnie długie dywaniki samochodowe stwarzają poważne ryzyko zwijania się, utrudniając czy też nawet uniemożliwiając właściwe korzystanie z pedałów samochodu. To z kolei może spowodować groźne sytuacje w ruchu drogowym, np. zbyt późne zahamowanie oraz doprowadzenie do poślizgu.

Równie istotna jest jakość materiału, z którego wykonany został dywanik samochodowy. Musi być on wyjątkowo trwały, prosty w pielęgnacji, odporny na przemoczenie i pobrudzenia, jak również powinien mieścić się w atrakcyjnym przedziale cenowym.

Dywaniki do auta — jaki materiał?

Dobór dywaników samochodowych nie jest banalnym zadaniem. Należy zwrócić uwagę na kilka niezmiernie ważnych ich cech, na przykład czy dobrze chłoną wilgoć. To naturalnie dzięki temu przez długi czas będą w sposób odpowiedni spełniały swoje zadanie.

Przeważnie wybór pada na:

  • dywaniki gumowe,
  • dywaniki welurowe.

Popularność dywaników gumowych jest szczególnie duża w jesienno-zimowej porze roku. Perfekcyjnie radzą sobie z wilgocią oraz śniegiem wnoszonymi do auta. Te dywaniki samochodowe wyposażone są w wysokie ranty, które zabezpieczają wykładzinę przed wydostaniem się z nich wody.

Poza tym są one nadzwyczaj łatwe w czyszczeniu oraz montażu, a wobec tego niezwykle praktyczne. Jedyną ich wadą jest niezbyt estetyczny wygląd i wydzielanie nieprzyjemnej woni w duszne dni.

Ten problem nie dotyczy dywaników welurowych. Są one dużo przyjemniejsze dla oka oraz osiągalne w wielu wzorach oraz odcieniach. Jednak tego rodzaju dywaniki słabo sobie radzą z absorbowaniem wody, a poza tym trudno usunąć z nich wszystkie zabrudzenia i nieczystości. Wypada wybierać tylko takie, jakie cechują się dużą gęstością materiału.

Jak dbać o dywaniki samochodowe z gumy i weluru?

Dywaniki samochodowe muszą być pielęgnowane w sposób dostosowany do typu materiału. Dywanik gumowy może być z powodzeniem traktowany większością detergentów. Welurowy z kolei jest zdecydowanie bardziej delikatny i wymaga nieco innego obchodzenia się. 

Jak prać dywanik samochodowy? Wbrew pozorom proces ten niewiele różni się od czyszczenia tapicerki. Spryskujemy dywanik specjalnym środkiem, a następnie przystępujemy do odkurzania go specjalnym odkurzaczem piorącym. Po odciągnięciu zabrudzeń pozostawiamy dywan do całkowitego wysuszenia. Gdy umieścimy w samochodzie wilgotny dywanik, z czasem może unosić się nieprzyjemny zapach stęchlizny.

W przypadku dywaników gumowych sprawa jest znacznie łatwiejsza. Nie wymagają one prania, a jedynie czyszczenia powierzchniowego. Wystarczy przygotować roztwór wody z wybranym detergentem, spryskać matę i wyszorować szczoteczką, a następnie spłukać strumieniem wody.

 

Autor artykułu
Mieczysław Maciejewski
Oceń artykuł
Tagi artykułu
dywaniki samochodowe dywaniki welurowe dywaniki gumowe
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii