Zabawki edukacyjne rozwijają umiejętności dziecka

Zabawki edukacyjne rozwijają umiejętności dziecka

Data dodania:
Kategoria: Rodzina i dzieci
Ocena
0.00

Zabawki edukacyjne umożliwiają dziecku aktywne i ciekawe spędzenie czasu. Korzystając z nich, maluch uczy się zarówno bawić, jak i uczyć nowych rzeczy. Jest to alternatywa na poznawanie i doświadczanie nowych rzeczy oraz poznawania otaczającego świata i jego reguł. Pomaga to rozwijać wiele umiejętności i nabywać wiedzę. W tym wpisie dowiesz się, z jakiego powodu warto stawiać na zabawki edukacyjne i inwestować w nie dużo wcześniej.

Czy zabawki edukacyjne mają wpływ na rozwój dziecka? 

Edukacja przedszkolna dzieci kładzie znaczący nacisk na fizyczny aspekt rozwoju dziecka, który zakłada kształtowanie małej i dużej motoryki. Prócz tego ważne jest usamodzielnienie się dziecka, żeby mogło przykładowo samodzielnie się ubierać czy wiązać buty. Przeróżne ćwiczenia oraz zabawy jak budowanie czy majsterkowanie oddziałują korzystnie na kształtowanie dobrej sprawności oraz koordynacji ciała dziecka. W tej chwili na rynku w sprzedaży jest dużo rodzajów zabawek edukacyjnych, które mogą wspomagać rozwój dziecka na przeróżnych obszarach obejmujących aspekt fizyczny, emocjonalny, społeczny oraz poznawczy. Zastosowanie zabawek w rozwoju dziecka jest bardzo efektywne, albowiem metodologia ta łączy naukę z przyjemnością zabawy. Dzieci dużo sprawniej wchłaniają wiedzę i zdobywają nowe umiejętności.

Na jakie zabawki edukacyjne warto zwrócić szczególną uwagę?

Zabawki edukacyjne powinny być ciekawe dla dziecka oraz przyciągać jego uwagę. W innym przypadku maluch szybko się znuży zabawą. Zabawki edukacyjne muszą uczyć logicznego myślenia i rozwijać kreatywność u dziecka. Na rynku dostępne są produkty określone mianem edukacyjnych, ale nie znaczy to, że inne pozycje nie mają wpływu na rozwój dziecka. Przeróżne zabawki interaktywne, sensoryczne, klocki z drewna lub układanki także mogą spełniać rolę edukacyjną. Najważniejszym aspektem jest dopasowanie zabawki do wieku oraz etapu rozwoju dziecka. Zabawka nie może być zbyt prosta, ale również nie powinna być zbyt skomplikowana. Oba przypadki prędko znużą dziecko.

Zabawki edukacyjne i ich rodzaje

Zabawki edukacyjne podzielić można ze względu na czynności, które dziecko może wykonywać w toku zabawy nimi. Dla maluchów poleca się zabawki, które polegają na rozróżnianiu oraz dopasowywaniu kształtów czy takie, które skutecznie pomogą dziecku nauczyć się literek oraz cyferek. Również takie, które mogą wspierać naukę wymowy pierwszych słów lub samo ich rozumienie.

Zabawki edukacyjne - pozytywne aspekty

 • Zabawa w ciekawy sposób łączy się z edukacją.
 • Pobudzają twórczość dziecka i rozwija jego zdolność do samodzielnego myślenia.
 • Ćwiczona jest pamięć i umiejętność skupiania się.
 • Kształtowanie ruchów dłoni i palców.
 • Wzmacnia się analityczne i logiczne myślenie.
 • Dziecko poznaje aspekty myślenia przyczynowo - skutkowego.
 • Zabawki edukacyjne umożliwiają odkrywanie nowy rzeczy.
 • Maluch uczy się spokojnego podejmowania decyzji i szczegółowości.
 • Dziecko poznaje wiele nowych obszarów.
 • Wiele zmysłów jest aktywnych jednocześnie.
 • Dziecko uczy się bawić i uczyć na różne sposoby.
 • Zabawa, która wciąga i trwa sporo czasu.
 • Zabawki edukacyjne to rozwiązanie na ciekawe spędzenie czasu z rodziną.
 • Dziecko chętnie eksperymentuje i doświadcza nowych rzeczy.
 • Maluch odkrywa świat, dzięki czemu dowiaduje się, co jest ważne w życiu w społeczeństwie.
Autor artykułu
Genowefa Jabłońska
Oceń artykuł
Tagi artykułu
zabawki edukacyjne rozwój dziecka
Komentarze artykułu
1
Jolanta Szczepaniak

Teraz tych zabawek jest za dużo. Czasami już nie wiadomo co kupować!

0 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii